Aktualności

Leczenie bez bólu lasery stomatologiczne najnowszej generacji

Jeszcze niedawno, wizyta u dentysty kojarzyła się większości z nas z mało komfortową koniecznością.  Ze względu na przykre skojarzenia z bólem i nieprzyjemnym odgłosem wierconego zęba, wielu pacjentów przekładało wizytę u stomatologa na możliwie najpóźniejszy czas. 

Często prowadziło to do wizyty w gabinecie dopiero w sytuacji ekstremalnej, tj. kiedy ból był nie do zniesienia, a na twarzy widoczna była opuchlizna.

Tak późna wizyta w gabinecie stomatologicznym, skutkowała wielkimi zmianami próchnicowymi rozległej części szkliwa, zębiny, a czasem nawet korzeni zębowych. Nie rzadko dochodziło do infekcji w okolicach zęba  tj. w dziąsłach, a w skrajnych wypadkach, również kości szczęki, czy żuchwy. Powodowana strachem przed bólem, zbyt późna wizyta w gabinecie stomatologicznym, skutkowała koniecznością bardzo głębokiej ingerencji stomatologa w ognisko zapalne. Nie rzadko trzeba było usuwać znaczną część zainfekowanego zęba, część korzenia, czy cały zniszczony przez bakterie próchnicowe ząb. Konieczność głębokiej ingerencji w strukturę zęba lub ekstrakcja części lub całego zęba nie były zabiegami przyjemnymi. Ten dyskomfort wpływał również  na opóźnianie kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, a tym samym w dłuższej perspektywie do istotnego pogorszenia stanu uzębienia, a w krańcowej sytuacji do bezzębia. Lęk przed wizytą u dentysty,  był stereotypowo przekazywany z rodziców na dzieci.
Co zrobić, żeby przerwać ten niekorzystny ciąg przyczynowo-skutkowy? Co zrobić, by podstawowym powodem naszej wizyty u dentysty, było zapobieganie konieczności leczenia i stałe utrzymywanie w zdrowiu całej jamy ustnej? Jak pozbyć się lęku przed wizytą u stomatologa?
Wydaje mi się, że jedną z najistotniejszych odpowiedzi, jest przełamanie najbardziej naturalnej dla człowieka przyczyny tj. lęku przed bólem.
Na szczęście, ogromy rozwój nauki i techniki może być użyteczny, również w omawianej tu tematyce.
Jedną z najlepszych nowoczesnych metod, radykalnej redukcji bólu i związanego z nim dyskomfortu podczas rutynowych wizyt w gabinecie stomatologicznym, jest zastosowanie do usuwania zniszczonych przez bakterie próchnicowe fragmentów zęba, lasera yagowo-erbowego LightWalker firmy Fotona.
Laser ten, działa zupełnie inaczej, niż konwencjonalna wiertarka turbinowa, która usuwa chorą tkankę w sposób mechaniczny, co jest w odczuciu pacjenta metodą niekomfortową.
Laser niszczy chorobowo zmienioną tkankę zęba, poprzez jej błyskawiczne odparowanie. Czas tego odparowania jest szybszy, niż czas reakcji naszego układu nerwowego, który przekazuje bodźce bólowe do naszego mózgu. Zatem nie czujemy bólu!
Z kilku miesięcznej praktyki stosowania tej metody w naszej klinice, ale też na podstawie licznych rozmów z naszymi pacjentami, mogę stwierdzić, że osoby u których stosujemy w leczeniu metodę laserową, są znacznie mniej zestresowane w trakcie leczenia, a na kolejne wizyty przychodzą ze znacznie mniejszym napięciem psychicznym.
Laser, to idealne narzędzie, które doskonale sprawdza się w czasie zabiegów w grupie najmłodszych pacjentów. Dzięki zastosowaniu laserowej metody leczenia, lekarz dentysta nie będzie już kojarzony z bólem i nieprzyjemnym odgłosem wiertła. Dzięki temu, najmłodsi pacjenci nie unikają wizyt w gabinecie stomatologicznym, lecz z aprobatą i otwartością czynnie w nich uczestniczą.
Innymi korzyściami, które osiągamy dzięki zastosowaniu tej metody, to wysoka precyzja działania, wiązki laserowej. Skutkuje to minimalną tj. ograniczoną praktycznie do chorobowo zmienionej tkanki inwazyjnością. Dzięki temu, możliwe jest pełne zachowanie zdrowej struktury zęba.
Jak mówi dr Iwona Pytlak, - Laserowe opracowanie ubytku pozwala zachować więcej zdrowej struktury zęba i zapobiega mikropęknięciom, a jakość zabiegu usunięcia tkanek próchnicowych laserem LightWalker jest nieporównanie lepsza w stosunku do tradycyjnych metod leczenia.?
Skutkiem tego, podczas zabiegu laserem stomatologicznym praktycznie nie występuje tzw. próchnica wtórna, gdyż wiązka lasera  "dezynfekuje" ubytek.
Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania metody laserowej w stomatologii zachowawczej?
W zasadzie jedyną istotną barierą w zastosowaniu metody laserowej, jest usuwanie starych wypełnień amalgamatowych i kompozytowych. Dlatego w naszej przychodni do usuwania starych wypełnień amalgamatowych i kompozytowych używamy metody konwencjonalnej tj. kątnicy turbinowej.
Ale nawet wtedy, po usunięciu wypełnienia amalgamatowego metodą tradycyjną, opracowujemy tkankę zębową przy użyciu lasera, ze względu na prewencję występowania próchnicy wtórnej.
Czy metoda laserowa jest bardzo droga? - No cóż, urządzenie jest bardzo kosztowne.
Na szczęście, dzięki finansowemu wsparciu zakupu urządzeń z Unii Europejskiej, możemy zaproponować pacjentom przystępne dla nich ceny.
Na potrzeby dzisiejszego artykułu, ograniczyłam się wyłącznie do jednego rodzaju zastosowań i tylko lasera yagowo-erbowego we współczesnej stomatologii klinicznej.
Dla zobrazowania szerokości tematu, dodam tylko, że w Pro Family Med, używamy kilku rodzajów laserów  w zastosowaniu do diagnostyki i leczenia w stomatologii np. diagnozowania próchnicy, leczenia nadwrażliwości, wybielania zębów, chirurgii tkanek miękkich ect.
Dermatologia kliniczna i estetyczna to kolejny duży obszar naszej działalności w której z powodzeniem wykorzystujemy możliwości różnych długości fal i częstotliwości wiązki laserowej. To już jednak zupełnie inny obszar medycyny, podobnie jak wykorzystanie lasera do nieinwazyjnego leczenia chrapania.

źródło: Artykuł Echa Końskowoli nr 12 (238) GRUDZIEŃ 2014 Leczenie bez bólu.

Angelika Pacek
Asystentka Stomatologiczna
Rejestratorka Medyczna

logo