Zaufaj doświadczonym neurologom dziecięcym – zapraszamy do specjalistycznej przychodni pod Puławami
Neurologia dziecięca stanowi bardzo skomplikowany dział medycyny. Obecny stan wiedzy medycznej w wielu aspektach wciąż jest nie do końca poznany i zawiera wiele pytań, na które współczesna medycyna nie daje pewnych odpowiedzi.
Jednym z podstawowych badań neurologicznych jest analiza koordynacji ruchowej, która to może dostarczyć informacji na temat dolegliwości neurologicznych. Proste badanie polegające na dotknięciu palcem wskazującym czubka własnego nosa może m.in. wskazywać na uszkodzenie móżdżku. Inne łatwe do wykonania badanie, to kilka naprzemiennych ruchów kończyn.
Brak synchronizacji i inne problemy związane z wykonaniem tego ćwiczenia, pozwalają wykryć podstawowe zaburzenia neurologiczne. Ponadto konsultacja neurologiczna swą uwagę skupia również na mowie, zasobie słów dziecka – właściwym dla wieku badanego. Istotnym może okazać się również badanie dna oka.
Ta skomplikowana specjalizacja nierzadko wspiera się bardziej szczegółowymi badaniami takimi jak:
Tomografia – metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów tomograficznych i przekrojów badanego obiektu, jakim najczęściej jest mózg.
Angiografia – technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała, zwracająca szczególną uwagę na tętnice, żyły oraz komory serca.
Elektromiografia – badanie czynności elektrycznej mięśni.
Elektroneurografia – badanie przewodnictwa we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych.
Próby miasteniczne – testy transmisji nerwowo-mięśniowej.
Rezonans magnetyczny – metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów badanych.
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców dziecka i skłonić do wizyty u neurologa dziecięcego?
Rodzice powinni uważnie obserwować etapy rozwoju dziecka w różnych przedziałach wiekowych. Zatrzymanie się w rozwoju dziecka to jeden z najważniejszych powodów, dla których rodzice powinni skorzystać z porady neurologa. Niepokojące są również takie objawy jak:
- tiki nerwowe,
- nienaturalne napięcie ciała lub jego konkretnych obszarów,
- każda zauważalna asymetria ciała,
- chodzenie na paluszkach,
- drażliwość,
- niepokój,
- zaburzenia snu,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- drgawki,
- częste prężenie się,
- zaciskanie piąstek ze schowanym kciukiem,
- wyginanie się w tzw. łuk,
- wizyta u neurologa dziecięcego jest konieczna ponadto po urazach głowy i w chorobach genetycznych.
Neurolog Puławy
Wśród licznych chorób neurologicznych diagnozowanych przez neurologów dziecięcych należy wymienić: dziecięce porażenie mózgowe, autyzm, padaczkę, schorzenia nerwowo-mięśniowe, zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, przepuklinę rdzeniowo-kręgową.
Konsultacja z neurologiem dziecięcym polega na ogólnej ocenie rozwoju dziecka, a także na diagnostyce w kierunku chorób neurologicznych dzieci. W przychodni Pro Family Med zlokalizowanej pod Puławami zapewniamy specjalistyczną opiekę medyczną pod okiem doświadczonych lekarzy – zapraszamy!