Neurologia dziecięca Neurologia dziecięca

Ortopedia dziecięca

W Pro Family Med wykonujemy konsultacje z zakresu ortopedii dla dzieci i młodzieży. Celem konsultacji jest kontrola rozwoju dziecka oraz wczesne wykrycie ewentualnych wad wrodzonych lub zniekształceń nabytych narządów ruchu. Często rozwijają się one bezobjawowo oraz bez bólowo. Wczesna diagnoza i natychmiastowe leczenie, zapobiegają pogłębianiu się wraz ze wzrostem i w konsekwencji wystąpieniu zmian zwyrodnieniowych, a w końcu trwałemu kalectwu.

Do najczęstszych wad postawy należą:

Dysplazja bioder – Stawy biodrowe dziecka kształtują się w łonie matki. Kiedy noworodek przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna pasować do panewki. Otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy - dzięki niemu możemy płynnie ruszać nogami. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub głowa nie dość zaokrąglona i elementy stawu nie pasują idealnie do siebie.

Kifoza – wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym, potoczne garbienie się dziecka;

Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa w różnych jego odcinkach, powstające głównie wskutek wad postawy, zmian w kręgach.

Lordoza – wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym, jest skutkiem porażeń mięśni, zwichnięcia i zesztywnienia biodra, gruźlicy, krzywicy.

Plecy wklęsłe – okrągłe – jest to połączenie kifozy i lordozy, obie te krzywizny są pogłębione, głowa pochylona do przodu, a klatka piersiowa spłaszczona, łopatki odstające.

Plecy płaskie – czyli spłaszczenie wszelkich krzywizn kręgosłupa, klatka piersiowa płaska, barki opadające.

Koślawe kolana – wrodzona wada, polegająca na skierowaniu kolan dośrodkowo, kończyny w kształcie litery X.

Szpotawe kolana – wada, powstająca w wyniku zaburzeń statyki ciała w okresie wzrostu; przyczyną zniekształcenia może być siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Kończyny dolne ułożone są w kształcie litery „O”.

Płaskostopie – poszerzenie przodostopia, obniżenie poprzecznego łuku stopy.

Zagrożenie powstaniem wady istnieje na każdym etapie życia dziecka. Działania diagnostyczne i profilaktyczne są niezbędne na każdym etapie jego rozwoju. W Pro Family Med dysponujemy niezbędną wiedzą na temat roli prawidłowej postawy oraz umiejętnościami koniecznymi w jej kreowaniu. Zapraszamy na konsultacje do ortopedy dziecięcego.