Stomatologia Stomatologia

Implantologia stomatologiczna

Implantologia stomatologiczna jest jedną z metod odbudowy utraconych zębów.

Tytanowe implanty są wszczepami stosowanymi w stomatologii już od kilkudziesięciu lat.

Z powodzeniem zastępują naturalne korzenie zębowe, a ceramiczne, czy cyrkonowe korony zębowe w pełni odtwarzają wygląd i funkcje naturalnych zębów.

Zaletami tej metody jest jej trwałość, komfort użytkowania, a także wysoka estetyka.

Dzięki tej metodzie możemy odtworzyć pojedynczy ząb lub nawet uzupełnić pozbawiony uzębienia większy fragment jamy ustnej.

Zastosowanie pojedynczego implantu może zastąpić brak jednego zęba, jednak stosując dwa implanty, możemy zastąpić dwa, trzy, a czasem nawet cztery zęby. Na trzech implantach możemy osadzić od trzech do sześciu zębów, a na czterech nawet do ośmiu.

Dzieje się tak, dlatego, ponieważ wszczepienie kilku implantów umożliwia osadzenie na nich mostu stomatologicznego – uzupełnienia protetycznego większej liczby zębów. W przypadku całkowitego bezzębia na kilku implantach można osadzić most stomatologiczny na stałe i odbudować całość łuku zębowego.

Metoda implantacji stomatologicznej jest najlepszą alternatywą w stosunku do innych metod i rozwiązań protetycznych szczególnie takich jak np. protezy, które mogą powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia, odczuwania smaku potraw, a także zaniku kości szczęki, prowadzących z czasem nawet do utraty sąsiednich, naturalnych zębów.

Implantacja stomatologiczna jest również lepszą alternatywą w stosunku do mostów osadzanych na naturalnych oszlifowanych zębach, ponieważ nie wymaga poważnej ingerencji w naturalne, często zdrowe uzębienie.

Co robimy w Pro Family Med, by Implantacja Stomatologiczna była skuteczna?

  • Po pierwsze szczegółowy wywiad medyczny, którego celem jest uzyskanie informacji o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta, przebytych chorobach, zażywanych lekach, ect. Już na tym pierwszym etapie możemy często sformułować wskazanie lub przeciwwskazanie do zastosowania implantacji.
  • Po drugie, dajemy precyzyjne, pisemne informacje, pozwalające właściwie się przygotować do badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi, na które kierujemy naszych potencjalnych Pacjentów. Po otrzymaniu wyników badań, oceniamy parametry takie jak: Morfologia, elektrolity, koagulogram, trójglicerydy, cholesterol całkowity, HDL, LDL, Wit D3.
  • Po trzecie, przed zabiegiem wszczepienia implantu Pacjent kierowany jest na badanie tomograficzne CBCT. Na jego podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba i korzenia doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu sterowanej regeneracji kości (augmentacji kości), czyli zabiegu chirurgicznego, który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty stomatologiczne.
  • Po czwarte formułujemy konkretne zalecenia dla Pacjentów przed zabiegiem Implantacji dotyczące np. konieczności wcześniejszego wyleczenia zębów, zmian na błonie śluzowej, usunięcia kamienia nazębnego, zażycia przepisanych antybiotyków oraz wcześniejszego zażywania określonych przepisanych witamin, suplementów diety, potrzebie wprowadzenia do diety określonych produktów.

Celem tych wszystkich działań jest maksymalizacja szansy na udaną implantację.

Jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Zabieg zakładania implantów zębowych składa się z trzech etapów:

  • Wszczepienia implantu,
  • Wkręcenia śruby gojącej,
  • Zamocowaniu sztucznego zęba (korony)
Czytaj więcej...