Aktualności

Jak przestać chrapać? Laserowe - nieinwazyjne i skuteczne leczenie chrapania

Prawie połowa osób dorosłych chrapie sporadycznie, nie zdając sobie z tego sprawy. Powszechnie uważa się, że częściej chrapią mężczyźni, ale okazuje się, że od około 50 roku życia, kobiety mogą chrapać równie często.

Chrapanie uważane jest za o b j a w  w s t y d l i w y, k t ó r y pogarsza jakość naszego życia. Szczególnie mocno objaw ten krępuje chrapiące kobiety, gdyż kojarzony jest z cechą męską. W populacji pacjentów po 60 roku życia chrapanie dotyczy  już  około 60% mężczyzn i 40% kobiet. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć negatywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.

Dlaczego chrapiemy? Co sprawia, że bezwiednie wydajemy odgłosy o typie charczenia? Czym są one spowodowane?

Zjawisko chrapania powstaje na skutek wibracji podniebienia miękkiego w czasie snu. Gdy podniebienie miękkie wibruje w czasie wdechu i wydechu mamy do czynienia z chrapaniem, gdy zapada się blokując przepływ powietrza w drogach oddechowych, występuje obturacyjny bezdech senny. Gdy mięśnie twarzy, jamy ustnej i gardła stają się wiotkie w czasie snu tkanki miękkie pozbawione napięcia mięśniowego zapadają się. Przekrój drogi dla pasażu powietrza zmniejsza się, a przy stałej objętości wdechu, powoduje to wzrost prędkości przepływającego powietrza. Aby przeciągnąć powietrze przez zwężone zapadającym się podniebieniem górne drogi oddechowe, przepona i mięśnie klatki piersiowej generują większe podciśnienie w czasie wdechu. To podciśnienie wytwarza siłę unoszącą zapadnięte podniebienie miękkie podobną do sił jakie występują na krawędzi skrzydeł samolotu. Opisane zjawiska są przyczyną zaburzeń równowagi sił występujących w drogach oddechowych. Powstałe siły aerodynamiczne pokonują naturalne napięcie tkanek i wprawiają podniebienie miękkie w drgania. Drgania tkanek są przyczyną męczących dźwięków podczas wdechu. Gdy wartość ujemnego ciśnienia w czasie wdechu przekroczy punktkrytyczny, przy zapadniętym podniebieniu miękkim i wiotkich mięśniach dochodzi do całkowitego zamknięcia drogi przepływu powietrza, czyli obturacyjnego bezdechu sennego. Charakterystyczną cechą tych zaburzeń, które możemy nazwać również dusznością nieuświadomioną, jest znaczne utrudnienie lub brak przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe w czasie snu pacjenta.

Do czego może doprowadzić nieleczone chrapanie? Czy "niewinne nocne charczenie", może zagrażać życiu lub zdrowiu?

Otóż, konsekwencją tych anomalii jest niedotlenienie organizmu. Pacjent każdej nocy może mieć spłycony oddech, bądź całkowicie przestać oddychać w wyniku obturacji górnych dróg oddechowych lub braku aktywności napędu oddechowego. Wysycenie tlenem krwi tętniczej spada wówczas do wartości nawet poniżej 50%, a serce naprzemiennie zmienia swój rytm. Nieleczone Zaburzenia Oddychania Podczas Snu (ZOSP), rozwijać się może przez wiele lat powodując stopniowe i nieodwracalne spustoszenia w organizmie. Może doprowadzić także do nagłego i przedwczesnego zgonu w wyniku zawału serca, udaru mózgu czy zburzeń rytmu serca.

Jak mówi dr Iwona Pytlak: "U zdecydowanej większości pacjentów mamy do czynienia z częściową obturacją górnych dróg oddechowych, a więc ze wzmożoną opornością górnych dróg oddechowych oraz spłyceniem oddychania".

Czy możliwe jest wyleczenie chrapania? Czy wczesne rozpoznanie choroby daje szanse na pozbycie się wstydliwego problemu, który dotyka coraz więcej populacji? Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na dłuższe życie i poprawić komfort podczas snu zarówno sobie jak i domownikom?

Wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwala na przywrócenie prawidłowej drożności górnych dróg oddechowych, a w szczególności fizjologicznej drogi poprzez przewody nosowe i niedopuszczenie do rozwoju zaburzeń ogólnoustrojowych. Ważne jest zachowanie czujności związanej z pierwszymi objawami: chrapanie (świadczące o istnieniu patologii powodującej zaburzenie swobodnego przepływu powietrza), poranne zmęczenie, bóle głowy, nadmierna senność w czasie dnia.

Jak pozbyć się problemu chrapania i towarzyszących mu dolegliwości?

Nieinwazyjny zabieg przy użyciu lasera erbowojagowego w Przychodni Pro Family Med wykonuje się w celu namnażania włókien kolagenowych i poprawy ich sprężystości. Procedura nie wymaga premedykacji pacjenta, znieczulenia pola zabiegowego i ograniczeń w diecie po terapii co jest wymagane we wszystkich zabiegowych metodach leczenia chrapania.

Zabieg polega na laserowym naświetlaniu struktur gardła tj. podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych, oraz b o c z n y c h  p o w i e r z c h n i  n a s a d y  j ę z y k a .  Z a l e c a  s i ę przeprowadzenie trzech sesji w 1, 15 i 45 dniu cyklu zabiegowego. Zabieg jest niemal bezbolesny, nie wymagający znieczulenia i nie wywołujący efektów ubocznych. W konsekwencji wyspowego oddziaływania termicznego dochodzi do skurczenia się obszaru naświetlonego, oraz stymulacji produkcji włókien kolagenowych, co zwiększa sprężystość leczonych struktur. W trakcie zabiegu aplikuje się około 6000 - 7000 impulsów, zależnie od stopnia nasilenia wiotkości struktur gardła. Pierwsze efekty pojawiają się po 4 tygodniach, a ostateczne rezultaty po ok. 2 miesiącach od ostatniego zabiegu.

Wyniki badań leczonych laserowo pacjentów są obiecujące, a metoda jako bezpieczna i nieinwazyjna dla pacjenta, przy niskim koszcie terapii, jest bardzo dobrą alternatywą dla innych metod zabiegowych. Według przeprowadzonych badań przez specjalistę otolaryngologa i wieloletniego praktyka w tej dziedzinie, dr Krzysztofa Mirackiego skuteczność przeprowadzonego leczenia zabiegowego wynosi około 80% przypadków. Obiektywne badania przeprowadzone w Klinice Snoremed na podstawie kwestionariuszy samooceny pacjentów potwierdziły, że zabieg redukuje chrapanie i zmniejsza nasilenie bezdechu śródsennego u pacjentów z tym schorzeniem. W przychodni Pro Family Med procedurę zabiegową, laserowego leczenia chrapania wykonuje dr n. med. Iwona Pytlak, która odbyła specjalistyczne szkolenia w warszawskich klinikach Snormed i Beautymed.

źródło: Artykuł Echa Końskowoli nr 3 (241) MARZEC 2015 ROK "Jak przestać chrapać? Laserowe - nieinwazyjne i skuteczne leczenie chrapania".

Angelika Pacek
Asystentka Stomatologiczna
Rejestratorka Medyczna

Logo