Aktualności

Czas cofnąć czas

Często zastanawiamy się, co możemy zrobić dla poprawy naszego wyglądu. Staramy się  umówić  do kosmetyczki , fryzjera, czy kupić nowy "cudowny" krem lub eliksir "młodości". Nadszedł już jednak czas na dokładniejsze przyjrzenie się nowym, dostępnym metodom laserowym, które potrafią "cofnąć czas".

Obecnie do najefektywniejszych metod terapii w medycynie estetycznej służących odmładzaniu i regeneracji skóry należy technika frakcyjna, ablacyjna. Jako nowa technologia terapii laserowej pojawiła się zaledwie kilka lat temu.

Dlaczego skóra się starzeje? Poziom hormonów mających wpływ m. in. na regenerację komórek zaczyna obniżać się już po 20-tych urodzinach. Jednak głównym sprawcą przyśpieszonego starzenia się skóry są wolne rodniki - niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego, stresu. Powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów, a także włókien kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, bo skóra stale się odnawia - w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Ale z czasem ten cykl regeneracji coraz bardziej się wydłuża.

Podczas procesu starzenia dochodzi do spadku ilości i zmiany struktury kolagenu w skórze. Efektem tego jest jej słabsze napięcie, zwiotczenie, powstanie bruzd i zmarszczek. Podobne reakcje zachodzą podczas tworzenia się blizn zanikowych, potocznie obserwowanych jako zagłębienia skóry. Blizny zanikowe dotykają części osób z długotrwałym i uciążliwym przebiegiem trądziku, powstają po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych; pewną ich odmianę stanowią rozstępy.

Czy moja skóra "już" się starzeje? Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość - w ślad za tym zmniejsza się elastyczność i pojawiają drobne zmarszczki, najszybciej w okolicach oczu i ust. Stopniowo skóra staje się coraz cieńsza, za to warstwa rogowa naskórka coraz grubsza i szorstka. Zaburzeniu ulega wydzielanie melaniny i pojawiają się plamy pigmentacyjne, zmienia się krążenie we włośniczkach, co prowadzi do kruchości naczyń włosowatych. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji i stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, a to pogłębia suchość skóry i przysparza głębokich zmarszczek. Jak zatrzymać czas? Profesjonalne zabiegi dermatologii estetycznej wykonywane w Przychodni Pro Family Med, przez lekarzy specjalistów w zakresie dermatologii, są w stanie opóźnić widoczne skutki upływu czasu, niekiedy pozwalają również przywrócić wcześniejszą kondycję skóry.

Oferowany jest bogaty wachlarz najnowocześniejszych, innowacyjnych laserowych zabiegów odmładzających:

 • Fotoodmładzanie
 • Laserowe usuwanie zmarszczek
 • Laserowe usuwanie rozstępów
 • Laserowe usuwanie blizn:
  • pourazowych
  • wrodzonych
  • pooperacyjnych
 • Laserowe usuwanie przebarwień
 • Laserowe usuwanie brodawek

Fotoodmładzanie jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą likwidowania objawów starzenia się skóry. Nie tylko poprawia jej wygląd, ale również leczy. Poprawa gęstości skóry, napięcia. Eliminuje wszelkie jej niedoskonałości (wrodzone, czy też nabyte).

To delikatniejsza od dermabrazji laserowej i głębokich chemicznych peelingów, metoda regenerowania naszej skóry za pomocą światła. Zabieg ten jest kuracją uniwersalną, gdyż jednocześnie usuwa drobne zmarszczki, przebarwienia posłoneczne, piegi, rozszerzone naczynka, rumień twarzy, rozszerzone pory oraz inne efekty fotouszkodzeń skóry.

Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu. Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu i odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie. Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego, a te stanowią ok. 1 proc. całego kolagenu w skali roku. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP), które odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek. Silne ich podgrzanie (szok termiczny) stymuluje produkcję tych ważnych białek. Dokonują tego lasery i dlatego są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej. A nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.

Nowoczesna koncepcja nazwana ablacyjną fototermolizą frakcyjną (fractional z ang. częściowy) polega na tym, że laserem naświetla się i odparowuje tylko część skóry, a nie całą jej powierzchnię poddawaną zabiegowi. Dzięki temu powstałe mikroskopijne uszkodzenia sięgające skóry właściwej otoczone są obszarami nienagrzewanymi, co pozwala na szybki proces gojenia i stymulację wytwarzania kolagenu. W metodzie frakcyjnej strefy uszkodzenia termicznego nie przekraczają rozmiarem obszarów nieuszkodzonych. Nienaruszone okolice naskórka i skóry właściwej zapoczątkowują procesynaprawcze i regeneracyjne.

Funkcja bariery ochronnej skóry pozostaje cały czas zachowana podczas złuszczania się skoagulowanej tkanki. Również zmiany zachodzące na granicy naskórek/skóra właściwa są przyczyną do przebudowy skóry właściwej i stymulacji produkcji kolagenu - obserwowanej w kilka miesięcy po zabiegu. Zaletą zabiegu jest to, że jest mniej inwazyjny od proponowanych dotychczasowych metod, a przede wszystkim ekspresowy, już na drugi dzień można wrócić do normalnej codziennej aktywności.

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym?

Sam zabieg laserem frakcyjnym poprzedzony konsultacją lekarską przebiega dość łagodnie. Zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego (o właściwościach wychładzających i zmniejszających obrzęk), tak aby zapewnić komfort w trakcie operowania laserem na skórze. Zabieg dokładnie polega na oddziaływaniu na skórę wiązką światła, specjalną głowicą zaopatrzoną w filtr, aplikuje się skórze serię świetlnych strzałów. Intensywne i pulsujące światło emituje w tym samym momencie różnej długości fale we wszystkich kierunkach. Dzięki temu można likwidować wiele efektów fotostarzenia równocześnie.

W tym samym czasie jedna długość fali walczy np. z naczynkami, druga likwiduje przebarwienia a trzecia pobudza produkcję kolagenu. Zabieg trwa 20 do 40 min. W trakcie naświetlania skóry laserem, i przez kilkanaście minut po, bardzo wskazane jest stosowanie chłodzenia nadmuchowego lub kontaktowego. Po zabiegu twarz może być zaczerwiona i obrzęknięta. Można też odczuwać lekki dyskomfort. Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni. Pierwsze efekty są widoczne po dwóch, trzech seriach naświetleń. Aby wyglądać naprawdę pięknie należy wykonać około pięciu zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych.

Fotoodmładzanie to bezpieczna i bezkrwawa metoda odnowy skóry. Nie usuwa się tu całej warstwy naskórka jak podczas dermabrazji laserowej czy peelingu. Możemy myć twarz wodą i używać własnych kosmetyków. Zabieg ten polecamy szczególnie osobom z pierwszymi oznakami f o t o s t a r z e n i a   s k ó r y (zrogowaciałej ze zmianami posłonecznymi) z płytkimi zmarszczkami i przebarwieniami jak i ze zmianami zaawansowanymi. W efekcie skóra napręży się, będzie gładsza i delikatniejsza.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu?

 • Mocna lub świeża opalenizna (zakaz opalania się min.4 tygodnie przed zabiegiem, również na solarium oraz należy zaprzestać stosowania kremów brązujących, ponieważ zabieg będzie nieskuteczny i mogą wystąpić przebarwienia i poparzenia skóry.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Guzy i nowotwory, a w szczególności przebyty rak skóry i czerniak złośliwy.
 • Bielactwo, łuszczyca oraz inne choroby autoimmunologiczne.
 • Aktywna opryszczka w miejscu poddawanym zabiegowi.
 • Nadwrażliwość na światło.
 • Epilepsja (padaczka).
 • Cukrzyca nieuregulowana.
 • Rozrusznik serca, implanty metalowe, pompa insulinowa.
 • Skłonność do powstawania bliznowców, keloidów.
 • Przyjmowanie suplementów ziołowych i antybiotyków.

 Zabiegi te są lubiane przez pacjentów, ponieważ są skuteczne i bezbolesne. Praktycznie nie wymagają okresu rekonwalescencji i przerwy w normalnej aktywności zawodowej.

źródło: Artykuł Echa Końskowoli nr 4 (242) KWIECIEŃ 2015 ROK "Czas cofnąć czas"

Angelika Pacek
Asystentka Stomatologiczna
Rejestratorka Medyczna

 Pro Family Med