Aktualności

Piękny i zdrowy uśmiech

Piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech jest w dzisiejszych czasach ogromnym atutem, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym?. Obecnie większość naszego społeczeństwa cierpi na większe bądź mniejsze anomalie zgryzu.

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii, która mówiąc potocznie zajmuje się: "prostowaniem krzywych zębów" , ale także profesjonalnym kształtowaniem harmonii rysów twarzy z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy nauki i technologii.

Niewątpliwie leczenie ortodontyczne poprawia wymowę, wyglą oraz samopoczucie pacjentów. Nieprawidłowe ustawienie zębów niesie za sobą niekorzystne skutki. Pierwszym wizualnym efektem nieleczonych wad zgryzu jest nieestetyczny wygląd krzywych zębów oraz często występująca dysharmonia rysów twarzy. Nieprawidłowy zgryz niekiedy daje bóle głowy, szyi czy pleców. Udowodniono, iż skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy.

Współczesna ortodoncja zajmuje się:

 • badaniem narządu dziecka w czasie wzrostu i rozwoju
 • zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia
 • leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych

Można wskazać na pewne objawy, które powinny skłonić pacjenta do odwiedzenia gabinetu ortodontycznego i skonsultowania się z lekarzem ortodontą. Objawy te są nieznacznie różne dla dzieci jak i osób dorosłych. Wskazania do konsultacji ortodontycznej dla dzieci:

 • oddychanie ustami
 • dysfunkcja języka
 • asymetria w rysach twarzy
 • wada wymowy
 • ciągle otwarte usta
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych np. na skutek powikłań próchnicy
 • szkodliwe nawyki np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka
 • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
 • nieprawidłowe uszeregowanie zębów np. stłoczenia między zębami lub szpary między zębami

Wskazania do konsultacji ortodontycznej dla dorosłych:

 • ścieranie się zębów
 • zgrzytanie zębów
 • odsłanianie się szyjek zębów
 • stłaczanie się zębów, co w konsekwencji utrudnia dbanie o prawidłową higienę
 • obroty zębów lub szpary między zębami
 • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego

Wiek pacjenta, a leczenie ortodontyczne

Istotne jest, aby od najmłodszych lat kontrolować rozwój zgryzu, a jeśli już wystąpiła wada, skutecznie ją korygować. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie i często w pierwszej fazie u dzieci polega na zastosowaniu wczesnych, prostych metod z wykorzystaniem ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta (mioterapia).

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Pierwszy kontakt z ortodontą może być już w wieku 2-3 lat, ale nie powinno stać się to później niż w wieku lat 7. Powszechna opinia o tym, że korekcja ortodontyczna nie jest możliwa u osób dojrzałych to mit, który wciąż jeszcze pokutuje wśród wielu Polaków, a tymczasem jest wprost przeciwnie. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu ? również w wieku dojrzałym można i warto poddać się procesowi prostowania zębów. Zyska na tym nie tylko nasza uroda i samopoczucie, ale również zdrowie.


Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne prowadzi się za pomocą specjalnie przygotowanych aparatów wyjmowanych (tzw. ?ruchomych?) lub długookresowo przymocowanych do zębów aparatów stałych (tzw. ?zamków?). W większości przypadków zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie aparatów stałych. Stosuje się je tylko po wymianie wszystkich zębów mlecznych na stałe , co ma miejsce od 12-13 roku życia. Metoda ta daje szczególnie dobre efekty w likwidowaniu nieestetycznych stłoczeń i rotacji siekaczy czy sprowadzaniu do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Leczenie aparatem stałym może być stosowane zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych.

Tradycyjny aparat stały składa się z kompletu zamków i pierścieni, które przytwierdza się do zębów za pomocą klejów ortodontycznych. Poszczególne zamki lub pierścienie połączone są specjalnym drutem termoplastycznym (łukiem ortodontycznym) . Wygięty i naprężony łuk powraca do swojego pierwotnego kształtu, co pociąga za sobą przesuwanie się krzywych zębów.

Niejednokrotnie pomiędzy poszczególnymi zębami umieszcza się sprężynki lub gumki. Zamki i pierścienie pozostają przez cały okres leczenia przyklejone do zębów, co wymaga szczególnej higieny ze strony pacjentów. Aktywacja aparatu polega na wymianie ?wypracowanych? łuków, podkręcaniu sprężynek i gumek, co ma miejsce zazwyczaj raz na 4-6 tygodni. Po zakończonym leczeniu usuwa się aparat i klej z powierzchni zębów, bez uszkadzania szkliwa. W zależności od rodzaju wymaganych przesunięć zębów leczenie trwa od kilku miesięcy do dwóch lat.


Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wymaga bardzo starannej higieny jamy ustnej! Lekarz ortodonta wyjaśni Państwu jak właściwie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe . Duże znaczenie w utrzymaniu należytej higieny ma tu odpowiednia dieta.

Zalecana jest miękka żywność z wykluczeniem twardych (nie rozdrobnionych) owoców, orzechów czy warzyw. Na czas leczenia lepiej też wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie kleiste i ciągnące się produkty, np. krówki czy batony z karmelem oraz gumę do żucia. Wizyty kontrolne u ortodonty są także okazja do kontroli higieny.

W razie potrzeby możecie Państwo skorzystać z profesjonalnej profilaktyki w przychodni Pro Family Med zarówno przed założeniem aparatu, w trakcie jak i po zakończeniu leczenia: fluoryzacja, usunięcie kamienia (skaling), piaskowanie, cyfrowa rentgenodiagnostyka, laserowa diagnostyka próchnicy.


Jakie korzyści przynosi leczenie ortodontyczne?

Dzięki leczeniu ortodontycznemu można skutecznie korygować wady zgryzu, co z kolei poprawia harmonię rysów twarzy, zwiększa prawdopodobieństwo zachowania zdrowych i ładnych zębów przez resztę życia oraz pozwala zapobiegać wadom wymowy, zachować sprawność stawów skroniowożuchwowych.

Leczenie aparatami ortodontycznymi często służy także przygotowaniu pacjenta do innych, poważniejszych terapii: leczenia protetycznego, implantologicznego lub jest jednym z elementów kompleksowej terapii periodontologicznej.

Cała kompleksowa diagnostyka oraz leczenie ortodontyczne, wykonywane są na miejscu w Przychodni Pro Family Med w Końskowoli, przez dr n. med. Andrzeja Świrskiego ? specjalistę z zakresu ortodoncji, doświadczonego klinicystę i praktyka. Leczeniem obejmujemy dzieci, młodzież i dorosłych.

  źródło: Echo Końskowoli nr 7-8 (245-246) lipiec-sierpień 2015 Piękny i zdrowy uśmiech

  Angelika Pacek
  Asystentka Stomatologiczna
  Rejestratorka Medyczna

   Pro Family Med logotyp