Aktualności

W Pro Family Med zmienimy Twój Uśmiech!

Kompleksowo wyleczymy wady zgryzu wg. najnowszych, profesjonalnych i sprawdzonych metod.

Współczesna ortodoncja pozwala na skuteczne i bezpieczne leczenie niemal każdej wady zgryzu, niezależnie od wieku. Uzyskuje prawidłowe ustawienie zębów oraz harmonię obu łuków zębowych.

Prowadzimy specjalistyczne leczenie wad zgryzu zarówno u dzieci, młodzieży jak i u dorosłych. W naszej klinice leczenie ortodontyczne wykonujemy ze wskazań nie tylko estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Optymalne ustawienie zębów pozwala na efektywne żucie, zapobiega przeciążaniu i ścieraniu zębów, ułatwia skuteczne szczotkowanie i nitkowanie zębów, zapobiega chorobom przyzębia. Bardzo istotne jest, że leczenie ortodontyczne poza poprawą wyglądu zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawę wymowy, prawidłową higienę jamy ustnej a poprzez to znacząco podnosi komfort życia. Leczenie ortodontyczne zalecamy często dorosłym pacjentom przed kompleksowym leczeniem protetycznym. Implanty, mosty porcelanowe, czy licówki pracują i wyglądają zdecydowanie lepiej w prawidłowo wyprowadzonym i ustabilizowanym zgryzie.

 

W zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta proponowany jest aparat i system, którego działanie będzie najskuteczniejsze . Stosujemy aparaty stałe i ruchome. Każdy plan leczenia ortodontycznego poprzedzony jest wnikliwą analizą badań RTG, analizą cefalometryczną, analizą modeli gipsowych szczęk. Po omówieniu z Pacjentem istniejącej wady, wyczerpująco informujemy go o możliwościach jej leczenia. Wybieramy indywidualnie najlepszą metodę terapeutyczną zapewniającą skuteczny i stabilny efekt leczniczy. Rodzaj aparatu (aparat metalowy, kryształowy, czy może zupełnie niewidoczny aparat lingwalny lub zestaw szyn noszonych po 20 godzin na dobę systemy Invisalign) dostosowujemy do oczekiwań Pacjenta. Dopiero po ustaleniu metody leczniczej, kosztów i czasu trwania leczenia umawiamy termin założenia aparatu bądź oddania szyn. Nasz lekarz przed podjęciem terapii omówi z Tobą jak będziesz musiał dbać o higienę w trakcie leczenia ortodontycznego, jakie odczucia będą Ci towarzyszyły w trakcie noszenia aparatu. Informacja o ilości i częstotliwości wizyt kontrolnych, zostanie zawarta w specjalnie dla Ciebie ustalonym planie leczenia i kosztorysie.

Pacjent, który planuje rozpocząć leczenie ortodontyczne w naszej klinice zwykle odbywa wizyty w następującej kolejności:

  • Specjalistyczna konsultacja ortodontyczna.
  • Pobranie wycisków, wykonanie fotografii, gromadzenie rentgenodiagnostyki.
  • Omówienie planu leczenia.
  • Montaż aparatu (aparat stały), bądź oddanie aparatu (aparat zdejmowany - ruchomy).
  • Wizyty kontrolne i monitorowanie przebiegu leczenia.
  • Demontaż aparatów i przejście w fazę utrwalania (retencja).
  • Okresowe monitorowanie stabilności uzyskanych zmian.

Jeśli zaplanowane zostało leczenie aparatem zdejmowanym, wówczas umówiona zostaje wizyta z jego oddaniem. Pacjent otrzymuje aparat wraz z zaleceniami odnośnie użytkowania. Wyznaczona zostaje indywidualnie ilość godzin, jaką pacjent powinien nosić aparat. W przypadku zaplanowanego leczenia aparatem stałym, podczas jednej wizyty w gabinecie, aparat zostaje zamontowany (całkowicie bezboleśnie przyklejony) do zębów pacjenta. Wizyty umawiane są według potrzeby indywidualnie. W przypadku aparatów stałych wizyta kontrolna odbywa się najczęściej średnio co 4 tygodnie. W przypadku aparatów zdejmowanych początkowo wizyty odbywają się również co 4 tygodnie, później natomiast spotykamy się co 6-8 tygodni. Prowadzimy leczenie ortodontyczne do momentu, aż wszystkie zaplanowane przez nas zmiany zostaną uzyskane i zarówno pacjent jak i ortodonta są usatysfakcjonowani uzyskanym wynikiem leczenia. Przechodzimy wówczas do bardzo ważnego etapu stabilizacji, tj. retencji czyli utrwalenia uzyskanych wyników leczenia. Pacjent otrzymuje aparat utrwalający (aparat retencyjny, stabilizujący, tzw. retainer), aby zapobiec nawrotowi wady. Po zakończonym właściwym, czynnym leczeniu ortodontycznym i przejściu w fazę utrwalającą (bierną) spotykamy się jedynie okresowo, zwykle co kilka miesięcy. Jest to wówczas rutynowa kontrola, podobnie jak w leczeniu stomatologicznym. Oceniamy ustawienie i dopasowanie zębów oraz kontrolujemy aparat retencyjny. To ważne, by monitorować stabilność uzyskanych zmian, aby w razie wystąpienia niekorzystnych przesunięć móc im odpowiednio wcześnie zapobiec.

Aparaty ortodontyczne dzieli się na dwie grupy: ruchome i stałe.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome (wyjmowane) są stosowane głównie u dzieci i młodzieży, tzn. w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Najprostszą formą aparatów wyjmowanych są różne rodzaje płytek przedsionkowych. Stosowane są w okresie uzębienia mlecznego oraz mieszanego. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssania palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa).

Przedłużające się dziecięce nawyki mogą doprowadzić do różnego rodzaju wad zgryzu np. zwężenia szczęki, zgryzu otwartego. Płytki przedsionkowe zwykle zaleca się zakładać na noc i 2-3 godziny w ciągu dnia. Najpopularniejszym rodzajem aparatów ruchomych są płytki Schwarza. Stosowane są najczęściej w okresie uzębienia mieszanego. Składają się z akrylowej, kolorowej płytki, elementów będących źródłem siły działającej na kości oraz zęby, drucianych elementów utrzymujących aparat. Czas noszenia aparatu uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta. Ortodonta najczęściej zaleca zakładanie dzieciom aparatu na noc oraz 5-6 godzin w ciągu dnia. Aparaty ruchome są skuteczne w eliminacji nieprawidłowej czynności mięśni otaczających jamę ustną, w leczeniu wad budowy szczęk np. zwężeń szczęk. Mają natomiast nieznaczny wpływ na położenie zębów.

Aparaty stałe

Aparaty stałe dają możliwość precyzyjnego przyłożenia siły i pozwalają na uzyskanie atrakcyjnego uśmiechu zarówno dziecka jak i osoby dorosłej. Osadzone są na powierzchni zębów za pomocą specjalnych klejów. Pacjent nie może sam ich wyjmować, działają przez cały okres leczenia i poza regularnymi ustalonymi wcześniej wizytami, praktycznie nie zależą od współpracy pacjenta.

Aparaty te składają się z zaczepów: zamków oraz pierścieni. W zależności od oczekiwań pacjentów, wyróżnia się zamki metalowe oraz estetyczne. Wśród zamków metalowych są dostępne wersje bezniklowe dla osób uczulonych na nikiel. Najczęściej stosowane zamki estetyczne to zamki porcelanowe (w kolorze zbliżonym do koloru zębów) oraz zamki kryształowe przezroczyste.

Poza konwencjonalnymi zamkami ortodonta oferuje nowoczesne systemy zamków samoligaturujących oraz indywidualnie projektowane aparaty. Zamki samoligaturujące podnoszą komfort leczenia ortodontycznego, dzięki wykorzystaniu słabszych sił, mniejszej ilości wizyt kontrolnych oraz skróceniu czasu leczenia. W przypadku indywidualnie projektowanych aparatów nasz ortodonta projektuje leczenie przy wykorzystaniu zaawansowanego programu komputerowego. Zamki i druty ortodontyczne są zaprojektowane dla konkretnego pacjenta. Taka indywidualizacja aparatu i planu leczenia, podnosi ich jakość oraz skraca czas leczenia. Proponujemy tradycyjne aparaty stałe metalowe i porcelanowe, jak również aparaty lingwalne zakładane od strony językowej, całkowicie niewidoczne dla innych.

System Invisalign - najbardziej zaawansowany system przezroczystych nakładek na świecie.

Nasz doświadczony specjalista ortodonta stosuje innowacyjny system nakładek Invisalign uzyskując wymarzony przez Ciebie uśmiech. Dopasowane do uzębienia konkretnego pacjenta nakładki przesuwają stopniowo zęby. Każde małe przesunięcie oznacza zbliżanie się do pięknego uśmiechu efektywnie, delikatnie i precyzyjnie. Za pomocą supernowoczesnego cyfrowego systemu komputerowego do planowania przebiegu leczenia, lekarz z technikiem projektują indywidualne nakładki dla pacjenta. Nakładki z materiału SmartTrack są wygodniejsze, precyzyjnie dopasowane do linii dziąseł, zapewniają ponadto lepsze dopasowanie oraz są łatwe do zakładania i zdejmowania. Noszenie ich przez 22 godziny na dobę, jest mniej bolesne, niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Przeźroczyste nakładki można łatwo zdejmować co umożliwia wykonywanie wszystkich normalnych czynności od mycia i nitkowania poprzez jedzenie ulubionych potraw. Są niemal niewidoczne w jamie ustnej, dlatego korygują uśmiech w sposób niezauważalny dla pacjenta i otoczenia. Jest to małoinwazyjny i kosmetyczny sposób korekcji skomplikowanych wad zgryzu.

Więcej informacji:

System Invisaling